Historia Dnia Ojca

Każdy wie, że Dzień Ojca to rzecz. Wiele osób będzie w stanie powiedzieć, że jest to czerwiec, przynajmniej w Wielkiej Brytanii. Jednak bardzo niewiele osób będzie w stanie powiedzieć ci o wiele więcej. Dopóki tego nie sprawdziłem, nie mogłem (poza tym, że wiedziałem, że to trzecia niedziela czerwca), więc nie mogę powiedzieć, że jest to aż tak zaskakujące. Historia Dnia Ojca jest jednak bardzo interesująca.

Dzień Ojca-ku czci ojców i ojcostwa

Jeśli chodzi o Dzień Ojca, wskazówka znajduje się w nazwie. Świętujemy Dzień Ojca, by okazać wdzięczność za nasze ojcowskie więzi. W niektórych miejscach celebrowane są również ojcowie społeczni, zwłaszcza ci, którzy wywarli wielki wpływ, jak np. Dzień Obrońcy Ojczyzny Rosji. Było to święto tych w rosyjskich siłach zbrojnych, niezależnie od płci, jednak w kraju gratulacje są akceptowane przez wszystkich ojców.

Wczesne uroczystości ojcowskie

W tradycjach katolickich, zwłaszcza w katolickiej Europie, był dzień, w którym zwyczajem było świętowanie ojcostwa przynajmniej od średniowiecza. Było to zawsze 19 marca, w święto św. Józefa: ojca czterech synów i co najmniej dwóch córek, a także „legalnego” Ojca Jezusa, jako męża Maryi. Hiszpanie i Portugalczycy przynieśli to święto do obu Ameryk, a w Ameryce Łacińskiej nadal jest obchodzone w tym samym dniu, w dniu św. Józefa 19 marca.

Początek czegoś

Dzień Ojca-poza świętami katolickimi – był niemal wielokrotnie, zanim został właściwie ustanowiony. W tym samym czasie, ale żaden nie łapie. Pierwszy z nich był w 1908 roku, po Dniu Matki został pomyślnie promowany w Grafton, Wirginia Zachodnia, przez Annę Jarvis.

W grudniu 1907 roku Grace Golden Clayton z Fairmont w Wirginii Zachodniej opłakiwała stratę własnego ojca, gdy w pobliskim mieście Monongah doszło do katastrofy górniczej, w wyniku której doszło do eksplozji w dwóch kopalniach. Została ona opisana jako najgorsza katastrofa górnicza w historii Ameryki i została spowodowana pożarem kopalni węgla. Oficjalnie w obu kopalniach znajdowało się 367 ludzi. Ocalało tylko pięciu: uratowany Polski górnik i czterech włoskich górników, którym udało się uciec. Oficjalna liczba ofiar wyniosła 362. Jednak rzeczywista liczba była znacznie wyższa, ponieważ pracownicy, którzy zostali oficjalnie zarejestrowani, często zabierali rodzinę, a nawet ich dzieci, do kopalni, aby pomóc.

Spośród 362 ofiar, 250 z nich było ojcami, co było druzgocące dla kilku tysięcy dzieci, które pozostały w tyle. Grace Golden Clayton zwróciła się do swojego pastora, aby ci ojcowie zostali uhonorowani. Tak więc pierwsza obserwacja „dnia ojca” miała miejsce 5 lipca 1908 roku.

Niestety, wydarzenie to nigdy nie wyszło z Fairmont i nie było obchodzone ponownie przez wiele lat. Było ono ogromnie przyćmione Świętem Niepodległości, które odbywa się 4 lipca. I to był jeden z głównych powodów, obok wielu innych czynników.

Próby 2 i 3 na Dzień Ojca w kalendarzu

Niestety na tym nie kończą się nieudane próby zorganizowania poza katolickimi zwyczajami święta Ojca uznanego w kraju lub na świecie. W 1911 roku Jane Addams – kobieta wychowana głównie przez starsze siostry i niezwykle bliska ojcu – zaproponowała zorganizowanie uroczystości w całym mieście Chicago w stanie Illinois. Jej propozycja została jednak odrzucona. Addams był społecznikiem, a także działaczem politycznym, pisarzem, organizatorem społeczności i wykładowcą. W 1931 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Była drugą kobietą, która to zrobiła, zaledwie cztery lata przed śmiercią.

W Vancouver, w Waszyngtonie, w 1912 roku odbyły się obchody Dnia Ojca. Było to pod sugestią J. J. Berringera, Pastora Metodystycznego. Z powodu braku rozgłosu uroczystości Grace Golden Clayton błędnie wierzono w Vancouver, że jako pierwsi świętowali to wydarzenie. Pomysł na takie wydarzenie wziął się z sugestii sprzed roku w Gazecie Codziennej o nazwie Portland Oregonian.

Dzień ojca założyciela

Ostatecznie powstanie Dnia Ojca przypisuje się Sonorze Smart Dodd. Jej ojciec był amerykańskim weteranem wojny secesyjnej, sierżantem pierwszej Artylerii Lekkiej Arkansas. Matka Sonory zmarła podczas porodu wraz z szóstym dzieckiem, gdy Sonora miała zaledwie szesnaście lat. Jako jedyna córka pomagała ojcu w wychowaniu młodszych braci, w tym Marshalla, najnowszego dodatku.

W 1909 roku Sonora usłyszała Kazanie na temat Dnia Matki Anny Jarvis w swoim kościele. Powiedziała swojemu pastorowi, że uważa, że ojcowie również powinni mieć święto, aby ich uczcić. Dodd zaproponował 5 czerwca. To były urodziny jej ojca, ale niestety pastorzy powiedzieli, że to nie da im wystarczająco dużo czasu na przygotowanie kazań. Zostało to następnie przeniesione na trzecią niedzielę czerwca i zostało przyjęte przez kilku lokalnych duchownych. W niedzielę 19 czerwca 1910 roku obchodzono Dzień Ojca. Sonora odbyła uroczystość w YMCA w Spokane, w Waszyngtonie. W całym mieście wygłoszono kilka kazań ku czci ojców.

Badania Sonory

W latach 20. Sonora przestała promować Father ’ s Day ze względu na studia w School Of The Art Institute of Chicago. Była to jedna z największych akredytowanych niezależnych szkół sztuki i projektowania w Ameryce. To spowodowało, że ten wyjątkowy dzień nieco się załamał, nie tylko w całym mieście, ale także w samym Spokane.

W 1930 roku Dodd skończył szkołę i wrócił do Spokane. Po raz kolejny zaczęła promować obchody Dnia Ojca, tym razem podniosła świadomość na poziomie krajowym. Do 1938 roku Sonora korzystała z pomocy tych, którzy interesowali się świętowaniem, takich jak producenci krawatów i fajek tytoniowych, a także z Rady Dnia Ojca, która została założona przez nowojorskich sprzedawców odzieży męskiej.

Oporność Początkowa

Ameryka opierała się świętom przez dziesięciolecia. Amerykanie uznali to za komercjalizację opartą na sukcesach Dnia Matki. Dzień ojca stał się tyłkiem żartów i był często opisywany w lokalnych wiadomościach z cynizmem i sarkazmem.

3.jpg” alt=”” / >

Złożenie projektu ustawy

Źródło: The New York Times

Wstępny projekt ustawy na Dzień Ojca został wprowadzony do Izby Reprezentantów w 1913 roku przez J. Hamptona Moore ’ a, który był przedstawicielem USA z Filadelfii. Stwierdził on, że działał w imieniu dwóch kobiet z Filadelfii, Charlotte K. Kirkbride I B. Carrie Sternberg, aby pierwsza niedziela czerwca każdego roku była świętem Dnia Ojca. Powiedziano, że uzyskali statut w stanie Delaware i że odegrali kluczową rolę w obchodach, które miały miejsce w poprzednim roku.

W 1916 roku prezydent Woodrow Wilson udał się do Spokane, aby przemawiać na obchodach Dnia Ojca. Mówiono, że chciał, aby było to święto federalne, które zostało oficjalnie uznane. Spotkał się jednak z oporem w Kongresie.

W 1924 roku prezydent Calin Coolidge zalecił, aby Dzień Ojca został uznany w całym kraju. Nie wydał jednak w tym celu proklamacji Narodowej. Były też dwie wcześniejsze próby uznania Dnia Ojca za święto, formalnie. Oba zostały również udaremnione przez Kongres.

A woman who said it like it is

W 1957 roku Senator z Maine, Margaret Chase Smith wszystko zmieniła. Napisała propozycję na Dzień Ojca, która naprawdę postawiła Kongres na ich miejscu. Oskarżała ich o ignorowanie ojców przez cztery dekady, podczas gdy matki były obchodzone corocznie. Twierdząc, że wyróżniają jednego z dwojga rodziców, których mamy; w swojej propozycji napisała:

„Z tego, co wiem, Kongres jest winny od 40 lat najgorszego z możliwych niedopatrzeń popełnionych przeciwko dzielnym ojcom naszej ziemi. Jako córka, jako kobieta i jako Senator Stanów Zjednoczonych, muszę powiedzieć z całą mocą, jak Wiem, że postępowanie Kongresu w tym względzie powinno spowodować, że będziemy ukrywać nasze twarze ze wstydu.
Albo czcimy obu naszych rodziców, matkę i ojca, albo zaniechajmy czczenia któregoś z nich. Ale wyłonienie jednego z naszych rodziców i pominięcie drugiego to najcięższa zniewaga, jaką można sobie wyobrazić.”

Wreszcie jakiś ruch na Dzień Ojca

W 1966 roku prezydent Lyndon B. Johnson wydaje proklamację prezydencką, pierwszą – mimo wielu prób. Wyznaczał trzecią niedzielę czerwca na Dzień Ojca. Dopiero sześć lat później, w 1972 roku, zostało ustanowione na stałe święto narodowe. Prezydent Richard Nixon podpisał ustawę. 64 lata po pierwszych obchodach Dnia Ojca. Było to 59 lat po tym, jak pierwszy projekt ustawy został przedstawiony Kongresowi USA.

Uznanie, jeżeli uznanie jest należne

Expo ’ 74 było pierwszymi na świecie targami o tematyce ekologicznej. Odbył się w Spokane i trwał sześć miesięcy od maja do listopada. Podczas tego wydarzenia uhonorowano Sonorę Smart Dodd. W wieku 96 lat zmarła cztery lata później w 1978 roku.

W 2008 roku Sonora Smart Dodd została doceniona za wkład w uznanie znaczenia Dnia Ojca

Źródło: Kongres USA – treść / uploads/2019/05/CTA-2.jpg” alt=”” / >